Sandvik Coromant RA790-076C8S2-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA790-050R19S1-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA790-050R19S1-16M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
R 16 664,65
inc. vat
Out of stock
SKU
5738792
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57.15mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 244001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.576kg |
| OAL - Overall Length | 57.15mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.15mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 9deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 6.4deg |
| LAMS - Inclination Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| W1 - Insert Width | 16mm |
| DC - Cutting Diameter | 63.5mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 55.5mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 6.39999988deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 12.99999994deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 3mm |
| ORDCODE | RA790-063R25S1-22M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1A1_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-05 15:31:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | A |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML2205_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-2205.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DDJNL-27050-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDHNR-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDHNR-27055-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDJNR-27055-1504 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDJNL-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DDNNN-00050-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review