Sandvik Coromant RA790-076R25S1-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA790-063R25S1-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA790-063R25S1-22M CoroMill™ 790 square shoulder milling cutter
Previous
R 21 444,05
inc. vat
Out of stock
SKU
5738793
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 790 square shoulder milling cutter
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 55mm |
| DCON - Connection Diameter | 80mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 152.4mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 4.723kg |
| OAL - Overall Length | 200.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 152.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 7.5deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 6.7deg |
| LAMS - Inclination Angle | 13deg |
| Insert Thickness | 5mm |
| LU - Usable Length | 120.4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 18mm |
| W1 - Insert Width | 16mm |
| DC - Cutting Diameter | 76.2mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 68.2mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 6.69999992deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 12.99999994deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 3mm |
| ORDCODE | RA790-076C8S2-22M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0800_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-13 01:39:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_ML2205_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R790-2205.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CICT - Cutting Item Count | 3 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant STFCR 1212F 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 3232P 20-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SSDCN 1212F 09-M CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 3225P 16-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 162,00 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCN 3225P 12-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 162,00 inc. vat
Write Your Own Review