Sandvik Coromant RCGW10T3MTED 7014 CoroTurn™ 107 insert with rail for turning
Next
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-PM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNMG 12 04 08-PM 4425 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 3 054,40
inc. vat
In stock
SKU
7899173
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert with rail for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8mm |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| ORDCODE | RCGW0803MTED 7014 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:07:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TN0803MP_1 |
| Grade | 7014 |
| SUBSTRATE | BL |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ED |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 345-080C6-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 14 504,95 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-100Q32-13HX CoroMill™ 345 face milling cutterR 17 531,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-100Q32-13L CoroMill™ 345 face milling cutterR 12 991,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-250Q60-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 37 838,45 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-100Q32-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 16 775,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 345-100Q32-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 14 504,95 inc. vat
Write Your Own Review