Sandvik Coromant RCMT 06 03 00 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant CCMT 06 02 08-UM 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CCMT 06 02 08-UM 4415 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 152,95
inc. vat
In stock
SKU
8020937
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6mm |
| RE - Corner Radius | 3mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.8mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 0deg |
| ORDCODE | RCMT 06 02 M0 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:12:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0602M_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PCLNR-27050-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNR-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27050-11 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27055-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 3 958,30 inc. vat
Write Your Own Review