Sandvik Coromant RPGN090300E 6160 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RNGN120700T01020 6160 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RNGN120700T01020 6160 T-Max™ insert for turning
Previous
R 297,85
inc. vat
In stock
SKU
7247384
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 3.175mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| ORDCODE | RPGN060300E 6160 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:39:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 06 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RP0603_1 |
| Grade | 6160 |
| SUBSTRATE | CS |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review