Sandvik Coromant TNMM 22 04 08-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMM 16 04 08-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMM 16 04 08-PR 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 219,65
inc. vat
In stock
SKU
7860565
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.2978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TNMM 16 04 12-PR 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 21:27:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMG 25 07 16-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 063,75 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMG 25 07 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 063,75 inc. vat -
Sandvik Coromant CNMG 25 09 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat
Write Your Own Review