Sandvik Coromant SPMR 09 03 08 4425 T-Max™ S insert for turning
Next
Sandvik Coromant TPMR 11 03 04 4425 T-Max™ S insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TPMR 11 03 04 4425 T-Max™ S insert for turning
Previous
R 216,20
inc. vat
In stock
SKU
8019552
T-Max® S insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® S insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5g |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.0978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| ORDCODE | TPMR 16 03 04 4425 |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 11:53:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TP1603_1 |
| Grade | 4425 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 53 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216F-20 50 E-L P20A CoroMill™ 216F ball nose insertR 1 520,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-30T16 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 903,30 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-50B50-125 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 16 282,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-50B40-100 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 13 568,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-40 07 M-M 1025 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 296,05 inc. vat
Write Your Own Review