Sandvik Coromant VBMT 16 04 08-MF 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant VBMT 16 04 04-MM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant VBMT 16 04 04-MM 2220 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 285,20
inc. vat
In stock
SKU
7231485
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.008kg |
| AN - Clearance Angle Major | 5deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 16.2063mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.6063mm |
| ORDCODE | VBMT 16 04 04-UM 2220 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:39:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | V |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_VB1604_1 |
| Grade | 2220 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.05C-16 040 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.05C-16 050 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-A391.05C-25 035 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.05C-32 040 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.05C-16 035 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 149,05 inc. vat
Write Your Own Review