Sandvik Coromant WCMX 05 03 08 R-51 235 Coromant U insert for drilling
Next
Sandvik Coromant WCMX 05 03 08-58 235 Coromant U insert for drilling
Previous
Sandvik Coromant WCMX 05 03 08-58 235 Coromant U insert for drilling
Previous
R 264,50
inc. vat
In stock
SKU
5756112
Coromant U insert for drilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant U insert for drilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 7.9375mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.2mm |
| L - Cutting Edge Length | 5.4296mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 18deg |
| ORDCODE | WCMX 05 03 08-58 3040 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 12:28:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | W |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_DD0503P_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 58 |
| INSUC - Insert Usage Code | P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-CRDCN-00060-12AV T-Max™ cutting unit for turningR 5 463,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-CRDCN-00060-09AV T-Max™ cutting unit for turningR 5 463,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-RC2040-53040M VDI to Coromant Capto™ clamping unitR 25 845,10 inc. vat
Write Your Own Review