Sandvik Coromant A570-4C D32 17-40 Cylindrical shank to CoroTurn™ SL damped adaptor
Next
Sandvik Coromant A570-3C D96 95R Cylindrical shank to CoroTurn™ SL quick change damped adaptor
Previous
Sandvik Coromant A570-3C D96 95R Cylindrical shank to CoroTurn™ SL quick change damped adaptor
Previous
R 39 974,00
inc. vat
In stock
SKU
5723673
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to CoroTurn® SL damped adaptor
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 379mm |
| BD - Body Diameter | 44.45mm |
| LB - Body Length | 379mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 17Nm |
| WT - Weight Of Item | 4.2kg |
| OAL - Overall Length | 379mm |
| OHX - Maximum Overhang | 144mm |
| LSC - Clamping Length | 228mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 90mm |
| WF - Functional Width | 2.225mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 379mm |
| ORDCODE | A570-4C D28 15-40 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_S1750_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SLHDSS_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-23 19:18:00.000 |
| Hand | N |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/2-14 |
| DPC - Damping Property | True |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
Write Your Own Review