Sandvik Coromant CXS-1010-05R Rectangular shank to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant C3-RC2030-41020M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
Sandvik Coromant C3-RC2030-41020M VDI to Coromant Capto™ clamping unit
Previous
R 15 630,80
inc. vat
In stock
SKU
5726818
Rectangular shank to Coromant Capto® clamping unit
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to Coromant Capto® clamping unit
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 22mm |
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 95mm |
| TQ - Torque | 35Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.373kg |
| OAL - Overall Length | 95mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 19mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| H - Shank Height | 40mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| OAH - Overall Height | 62mm |
| OAW - Overall Width | 38mm |
| ORDCODE | C3-LC2085-4038M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A4020_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS02_C0320_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-04-01 14:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| Hand | L |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review