Sandvik Coromant C4-CXS-47-07 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptor
Next
Sandvik Coromant C4-CXS-47-05 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-CXS-47-05 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptor
Previous
R 5 525,75
inc. vat
In stock
SKU
5727228
Coromant Capto® to CoroTurn® XS adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to CoroTurn® XS adaptor
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 47mm |
| BD - Body Diameter | 23.5mm |
| LB - Body Length | 47mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 7Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.37kg |
| OAL - Overall Length | 71mm |
| OHX - Maximum Overhang | 47mm |
| LSC - Clamping Length | 19.3mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 47mm |
| WF - Functional Width | 1.95mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 47mm |
| ORDCODE | C4-CXS-47-06 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMA_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 01:17:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A20S-STFPL 16 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 723,20 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFPR 1.2 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-SWLPR 1.2 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A04F-STFPR 1.2-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-STFPR 16 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 723,20 inc. vat
Write Your Own Review