Sandvik Coromant 393.14-08 11 056 Cylindrical shank to ER collet chuck
Next
Sandvik Coromant 393.14-12 16 080 Cylindrical shank to ER collet chuck
Previous
Sandvik Coromant 393.14-12 16 080 Cylindrical shank to ER collet chuck
Previous
R 3 678,85
inc. vat
In stock
SKU
5760445
Cylindrical shank to ER collet chuck
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank to ER collet chuck
| CP - Coolant Pressure | 2000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 11mm |
| DCON - Connection Diameter | 11.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 163.5mm |
| BD - Body Diameter | 16mm |
| LB - Body Length | 171mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| WT - Weight Of Item | 214.9g |
| OAL - Overall Length | 171mm |
| OHX - Maximum Overhang | 92.5mm |
| LSC - Clamping Length | 149mm |
| ORDCODE | 393.14-16 11 150 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLR_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CLTERB_C0110_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 22:37:00.000 |
| DPC - Damping Property | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| LOCAP - Location Aid Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review