Sandvik Coromant C4-131-00045-12 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Next
Sandvik Coromant C4-131-00091-1000 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Previous
Sandvik Coromant C4-131-00091-1000 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Previous
R 5 951,25
inc. vat
In stock
SKU
5727719
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 10mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 36mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 10Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.394kg |
| OAL - Overall Length | 64mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| LSC - Clamping Length | 20mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 40mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 40mm |
| DIX - Maximum Tool Changer Interference Diameter | 36mm |
| ORDCODE | C4-131-00040-10 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSF_G1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-27 12:51:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| SEAL - Sealing Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant DNGA110408S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 106,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110404S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 106,80 inc. vat -
Sandvik Coromant DNGA110404S01030A 7025 T-Max™ P insert for turningR 2 106,80 inc. vat
Write Your Own Review