Sandvik Coromant C4-131-00040-10 Coromant Capto™ to cylindrical shank adaptor
Next
Sandvik Coromant A1F05-50 60 070 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Previous
Sandvik Coromant A1F05-50 60 070 ISO 7388-1 to arbor adaptor
Previous
R 5 951,25
inc. vat
In stock
SKU
5727709
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® to cylindrical shank adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 25.4mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 91mm |
| BD - Body Diameter | 58mm |
| LB - Body Length | 91mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 25Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.4kg |
| OAL - Overall Length | 115mm |
| OHX - Maximum Overhang | 91mm |
| LSC - Clamping Length | 71.4mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 91mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| LPR - Protruding Length | 91mm |
| DIX - Maximum Tool Changer Interference Diameter | 58mm |
| ORDCODE | C4-131-00091-1000 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0400_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CYLSF_S1000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-11-16 10:19:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
| SEAL - Sealing Property | False |
Write Your Own Review