Sandvik Coromant C6-391.02-50 175 Coromant Capto™ reduction adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-391.02-32 125 Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-391.02-32 125 Coromant Capto™ reduction adaptor
Previous
R 7 864,85
inc. vat
In stock
SKU
6763459
Coromant Capto® reduction adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Coromant Capto® reduction adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 28mm |
| DCON - Connection Diameter | 40mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 145mm |
| BD - Body Diameter | 63mm |
| LB - Body Length | 145mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 55Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.779kg |
| OAL - Overall Length | 183mm |
| OHX - Maximum Overhang | 145mm |
| ORDCODE | C6-391.02-40 145 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0630_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0400_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant EH16-A16-SH-130 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 11 731,15 inc. vat -
Sandvik Coromant EH25-A25-SH-185 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 14 510,70 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH10-A10-SH-100 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH20-A19-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 13 083,55 inc. vat -
Sandvik Coromant EH20-A20-SH-160 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 13 083,55 inc. vat -
Sandvik Coromant AEH12-A12-SH-120 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 10 452,35 inc. vat
Write Your Own Review