Sandvik Coromant C6-A390.546-50 050 BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto™ adaptor
Next
Sandvik Coromant C6-390.605-50 040 MAS-BT 403 to Coromant Capto™ adaptor
Previous
Sandvik Coromant C6-390.605-50 040 MAS-BT 403 to Coromant Capto™ adaptor
Previous
R 10 276,40
inc. vat
In stock
SKU
5728893
BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto® adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
BIG-PLUS CAT-V to Coromant Capto® adaptor
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| DFC - Functional Diameter | 44mm |
| DCON - Connection Diameter | 63mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 40mm |
| BD - Body Diameter | 98.4mm |
| LB - Body Length | 40mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| TQ - Torque | 170Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.857kg |
| OAL - Overall Length | 141.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| ORDCODE | C6-A390.545-50 040A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SKG37BP_C0500_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_CCS03_C0630_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 7 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| CRKS - Connection Retention Knob Thread Size | 1"-8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-20 05:10:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | AD/B |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-2 |
| DPC - Damping Property | False |
| DCP - Data Chip Provision | False |
| BBD - Balanced By Design | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A08H-SCLCR 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-SCLCR 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCL 06-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08K-SCLPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08K-STFPL 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A08H-STFCL 06 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review