Sandvik Coromant 570-DSKNR-80-15 T-Max™ P head for turning
Next
Sandvik Coromant 570-DWLNL-32-08-LE T-Max™ P head for turning
Previous
Sandvik Coromant 570-DWLNL-32-08-LE T-Max™ P head for turning
Previous
R 4 606,90
inc. vat
In stock
SKU
5764361
CoroTurn® 107 head for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 head for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 25mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 15mm |
| TQ - Torque | 0.9Nm |
| WT - Weight Of Item | 32g |
| OAL - Overall Length | 22.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 15mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 62.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 60deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 33mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 18mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | -3deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 6.35mm |
| RE - Corner Radius | 0.396875mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| LPR - Protruding Length | 18.8mm |
| ORDCODE | 570-SDXCL-25-07-D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 8 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 14:55:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DC0702_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | DCMT 07 02 04 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 07 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review