Sandvik Coromant A16K-SDXCR 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Next
Sandvik Coromant A16K-SDXCL 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
Sandvik Coromant A16K-SDXCL 07-R CoroTurn™ 107 boring bar for turning
Previous
R 4 961,10
inc. vat
In stock
SKU
5722009
T-Max® P boring bar for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P boring bar for turning
| CP - Coolant Pressure | 4000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 31.75mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 304.8mm |
| BD - Body Diameter | 31.75mm |
| TQ - Torque | 1.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.644kg |
| OAL - Overall Length | 304.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 127mm |
| LSC - Clamping Length | 265.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 37.3mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 47.625mm |
| WF - Functional Width | 19.431mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -11deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 30mm |
| ORDCODE | A20T-DTFNR 3 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1250_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 14:43:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | D |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_TN1604_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | TNMG 16 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant WNGA060404T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160412T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160408T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060404T01020BWG 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 172,85 inc. vat -
Sandvik Coromant WNGA060408T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 757,70 inc. vat -
Sandvik Coromant TNGA160404T01020B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat
Write Your Own Review