Sandvik Coromant QD-LFG1000C12A CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QD-LFG1000C16A CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-LFG1000C16A CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Previous
R 4 085,95
inc. vat
In stock
SKU
6976219
CoroCut® QD shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QD shank tool for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 127mm |
| WT - Weight Of Item | 0.302kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 49mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 20.32mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.1mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 25.4mm |
| ORDCODE | QD-RFG1000C12A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 1 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:27:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CMG_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NG-0300-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review