Sandvik Coromant QS-LF123E067-10BHP CoroCut™ 1-2 QS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QS-LF123E043-10BHP CoroCut™ 1-2 QS shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant QS-LF123E043-10BHP CoroCut™ 1-2 QS shank tool for parting & grooving
Previous
R 4 621,85
inc. vat
In stock
SKU
6224918
CoroCut® 1-2 QS shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 QS shank tool for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| TQ - Torque | 2.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.117kg |
| OAL - Overall Length | 92mm |
| OHX - Maximum Overhang | 26mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 15.875mm |
| HF - Functional Height | 15.875mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 15.875mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| B - Shank Width | 15.875mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 17mm |
| ORDCODE | QS-RF123E067-10BHP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_PMC10_B1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-07 07:08:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCE2_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123E2-0200-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | E |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review