Sandvik Coromant RF123J32-2525BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RG123K032-16CM CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
Sandvik Coromant RG123K032-16CM CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
R 5 295,75
inc. vat
In stock
SKU
5741188
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 203.2mm |
| TQ - Torque | 7.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.014kg |
| OAL - Overall Length | 203.2mm |
| OHX - Maximum Overhang | 57.9882mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 40.9956mm |
| HF - Functional Height | 38.1mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| H - Shank Height | 38.1mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| B - Shank Width | 38.1mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 32.004mm |
| ORDCODE | RF123K126-24BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2424_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-09 05:36:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCK2_5 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123K2-0600-0004-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | K |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-DNI-MS60A-E-HS Driven tool holder for Mori Seiki machinesR 105 455,00 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-DNI-MS60A-I-HS Driven tool holder for Mori Seiki machinesR 137 089,20 inc. vat
Write Your Own Review