Sandvik Coromant QFT-RFH22C2525-035B CoroCut™ QF QS shank tool for face grooving
Next
Sandvik Coromant QFT-LGH38C2525-100B CoroCut™ QF QS shank tool for face grooving
Previous
Sandvik Coromant QFT-LGH38C2525-100B CoroCut™ QF QS shank tool for face grooving
Previous
R 6 254,85
inc. vat
Out of stock
SKU
7192432
CoroCut® QF QS shank tool for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QF QS shank tool for face grooving
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 92mm |
| WT - Weight Of Item | 0.455kg |
| OAL - Overall Length | 131.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 8mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 8mm |
| WF - Functional Width | 65.1mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.5mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 38mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 158mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 310mm |
| HBL - Head Bottom Offset Length | 8mm |
| ORDCODE | QFT-LGH38C2525-150B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:17:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CNTH_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | QFT-H-0400-03-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | QFT-H |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TLSR-82V Top Lok shank tool for parting & groovingR 2 188,45 inc. vat -
Sandvik Coromant TLSR-204D Top Lok shank tool for parting & groovingR 3 517,85 inc. vat -
Sandvik Coromant TLSR-203D Top Lok shank tool for parting & groovingR 3 517,85 inc. vat
Write Your Own Review