Sandvik Coromant QD-NG-0300-020E-ML 1040 CoroMill™ QD insert for grooving
Next
Sandvik Coromant 345N-13T5E-MW8 S40T CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant 345N-13T5E-MW8 S40T CoroMill™ 345 insert for milling
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
6536296
CoroMill® 495 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 495 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 10deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 3.51mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 7.4mm |
| L - Cutting Edge Length | 9mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| ORDCODE | 495-09T3M-MM 1040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:23:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_NL09T3_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review