Sandvik Coromant N331.1A-08 45 08E-KL3330 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Next
Sandvik Coromant N331.1A-05 45 08E-KM3330 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
Sandvik Coromant N331.1A-05 45 08E-KM3330 CoroMill™ 331 insert for side & facemilling
Previous
R 226,55
inc. vat
In stock
SKU
6428079
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 insert for side & facemilling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 4.45mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.9mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 5.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 6.5mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 90deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.7mm |
| W1 - Insert Width | 9.5mm |
| ORDCODE | N331.1A-05 45 08M-KM3330 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 19:09:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_MW05_1 |
| Grade | 3330 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | KM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-391.05C-16 032 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-391.05C-16 030 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 556,80 inc. vat -
Sandvik Coromant C3-A391.05C-19 030 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 556,80 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-391.05C-22 025 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 5 843,15 inc. vat
Write Your Own Review