Sandvik Coromant 266RG-27V381A0402E 1125 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant 266RG-27TR01F800E 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant 266RG-27TR01F800E 1020 CoroThread™ 266 insert for thread turning
Previous
R 932,65
inc. vat
In stock
SKU
5758117
CoroThread® 266 insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroThread® 266 insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.012kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| Insert Thickness | 5.5626mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.7mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 5.96mm |
| HB - Thread Height Difference | 3.13mm |
| CF - Spot Chamfer | 1.68mm |
| TP - Thread Pitch | 5mm |
| PDX - Profile Distance Ex | 2.1mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.351mm |
| ORDCODE | 266RL-22TR01F500E 1020 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 11:41:00.000 |
| STDNO - Standard Number | DIN 103-1977 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 8 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 22 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TCI22R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | F |
| THFT - Thread Form Type | TP30 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | IT 7 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2900C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2900L32-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2940L32-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat
Write Your Own Review