Sandvik Coromant CNGN120412T02520 6190 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant CNGN120412T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant CNGN120412T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
R 250,70
inc. vat
In stock
SKU
5724842
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.8719mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.6719mm |
| ORDCODE | CCGT 09 T3 08-UM H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 17:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | C |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_CC09T3_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | UM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review