Sandvik Coromant RCMX 16 06 00 4415 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMX 10 03 00 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMX 10 03 00 4415 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 205,85
inc. vat
In stock
SKU
8020977
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.2mm |
| BN - Face Land Width | 0.2mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMX 12 04 00 4415 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 22:12:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1204M_1 |
| Grade | 4415 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 00 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 930-C6-S-25-098 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 12 086,50 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B40-S-25-102 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 716,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-B50-S-25-114 MAS-BT 403 to CoroChuckâ„¢ 930R 12 324,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-C8-S-25-108 Coromant Capto™ to CoroChuckâ„¢ 930R 13 137,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 930-I40-S-25-095 ISO 7388-1 to CoroChuckâ„¢ 930R 10 716,85 inc. vat
Write Your Own Review