Sandvik Coromant SCMT 09 T3 04-MM 2035 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant SBAN 12 03 ZZ H1P Auto FS insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SBAN 12 03 ZZ H1P Auto FS insert for milling
Previous
R 171,35
inc. vat
In stock
SKU
5749364
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.725mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| ORDCODE | SCMT 09 T3 08-PM 1525 |
| CHANGEDATE | 2022-03-28 14:55:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC09T3_1 |
| Grade | 1525 |
| COATING | PVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNGA120412S02035B 7525 T-Max™ P insert for turningR 3 815,70 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120404S02035B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120408S02035B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-CXS-95-07 Coromant Capto™ to CoroTurn™ XS adaptorR 7 059,85 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA120412S02035B 7525 T-Max™ P insert for turningR 2 340,25 inc. vat
Write Your Own Review