Sandvik Coromant TCMX 09 02 08-WF 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant TCMT 22 04 12-KR 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TCMT 22 04 12-KR 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 177,10
inc. vat
In stock
SKU
6868358
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5.55625mm |
| RE - Corner Radius | 0.3969mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.97mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.624mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 91deg |
| BS - Wiper Edge Length | 0.55mm |
| ORDCODE | TCMX 09 02 04-WF 3210 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 21:41:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TC0902_1 |
| Grade | 3210 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3500L40-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 968,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2800C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5000L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 865,05 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D5000L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 14 794,75 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3500L40-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4200L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat
Write Your Own Review