Sandvik Coromant TNGA160412T02520 6090 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant TNMG 16 04 04-MF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant TNMG 16 04 04-MF 5015 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 223,10
inc. vat
In stock
SKU
5754030
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 3.81mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 15.2978mm |
| L - Cutting Edge Length | 16.4978mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | TNGA160412T01020 650 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:33:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_TN1604_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 6 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A345-038M32-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 515,10 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-125J38-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 19 550,00 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-203R63-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 32 793,40 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-127R38-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 22 576,80 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-051R19-13H CoroMill™ 345 face milling cutterR 9 585,25 inc. vat -
Sandvik Coromant A345-254R63-13M CoroMill™ 345 face milling cutterR 37 838,45 inc. vat
Write Your Own Review