SKU
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
| DCON - Connection Diameter | 8mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 150mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.121kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 114mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| LU - Usable Length | 12mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 12mm |
| DC - Cutting Diameter | 8mm |