Sandvik Coromant 1U000-0630-476-XA 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Chamfer milling
Next
Sandvik Coromant 316-10UM400-10030G 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head with quarter circle profile
Previous
Sandvik Coromant 316-10UM400-10030G 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head with quarter circle profile
Previous
Sandvik Coromant 316-10UM400-10015G 1730 CoroMill™ 316 solid carbide head with quarter circle profile
R 1 442,10
inc. vat
In stock
SKU
7611710
CoroMill® 316 solid carbide head with quarter circle profile
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 316 solid carbide head with quarter circle profile
| DCON - Connection Diameter | 9.7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 12.4mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.026kg |
| OAL - Overall Length | 23.6mm |
| OHX - Maximum Overhang | 12.4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 5mm |
| DN - Neck Diameter | 9.7mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 1deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 0deg |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 10mm |
| PRFRAD - Profile Radius | 1.5mm |
| ORDCODE | 316-10UM400-10015G 1730 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SAT01_A0100_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-22 16:07:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1730 |
| COATING | PVD AlTiN |
| SUBSTRATE | HC |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
Write Your Own Review