Sandvik Coromant A490-127R38-08M CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant A490-125J38.1-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant A490-125J38.1-08L CoroMill™ 490 square shoulder milling cutter
Previous
R 20 870,20
inc. vat
Out of stock
SKU
5723464
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 490 square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 63mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 152001/min |
| WT - Weight Of Item | 2.855kg |
| OAL - Overall Length | 63mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 19.9deg |
| LAMS - Inclination Angle | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 8.5mm |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 5.5mm |
| DC - Cutting Diameter | 125mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 123.4mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 19.90000018deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 14.99999987deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | A490-125J38.1-08M |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDACB1_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:32:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MI08T3_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 490R-08T308 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 08 |
| CICT - Cutting Item Count | 10 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 10 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3100L40-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1950L25-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 491,10 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1950L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 884,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3150L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3100L40-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 12 968,55 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D1850L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 884,40 inc. vat
Write Your Own Review