Sandvik Coromant RA390-038M32-11L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA390-038M32-11H CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA390-038M32-11H CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 34 939,30
inc. vat
In stock
SKU
5740166
T-Max® Long edge square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Long edge square shoulder milling cutter
| DFC - Functional Diameter | 35mm |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 50mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 139.7mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 78001/min |
| WT - Weight Of Item | 1.448kg |
| OAL - Overall Length | 177.853mm |
| OHX - Maximum Overhang | 139.7mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| RE - Corner Radius | 1.5875mm |
| Insert Thickness | 4.7498mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 101.6mm |
| W1 - Insert Width | 13.7668mm |
| DC - Cutting Diameter | 50.8mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 47.6mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | 0deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 4.9999998deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | RA215-051C5-102L |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CCS01_C0500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 19:20:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO26623-1 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_LD1904_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | LDHT 19 04 00 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CICT - Cutting Item Count | 2 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review