Sandvik Coromant RA390-102R38-57M CoroMill™ 390 long edge square shoulder milling cutter
Next
Sandvik Coromant RA390-080J25.4-17L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
Sandvik Coromant RA390-080J25.4-17L CoroMill™ 390 square shoulder milling cutter
Previous
R 33 949,15
inc. vat
In stock
SKU
5740234
CoroMill® 390 long edge square shoulder milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 390 long edge square shoulder milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 82.601mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 52001/min |
| WT - Weight Of Item | 1945.4g |
| OAL - Overall Length | 82.6008mm |
| OHX - Maximum Overhang | 82.6008mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5.2deg |
| LAMS - Inclination Angle | 13.5deg |
| AN - Clearance Angle Major | 11deg |
| Insert Thickness | 6.33mm |
| L - Cutting Edge Length | 18.45mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 57.658mm |
| W1 - Insert Width | 11mm |
| DC - Cutting Diameter | 101.6mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 100mm |
| GAMF - Radial Rake Angle | -5.20000004deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.50000005deg |
| AZ - Maximum Plunge Depth | 0mm |
| ORDCODE | RA390-102R38-57H |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA1B1_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-26 13:46:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | B |
| STDNO - Standard Number | ISO6462 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_MH1806_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | R390-18.. |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | L |
| SSC - Insert Seat Size Code | 18 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-391.05C-27 080 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.05C-22 080 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 6 473,35 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.05C-27 090 Coromant Capto™ to arbor adaptorR 7 066,75 inc. vat
Write Your Own Review