Sandvik Coromant R216.24-08030BAJ08G 1610 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Hard Part Milling
Next
Sandvik Coromant R216.23-04050CAK11H 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.23-04050CAK11H 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Previous
Sandvik Coromant R216.24-20050IBC38P 1630 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
R 8 702,05
inc. vat
In stock
SKU
5742915
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for Stable Multi-Operations milling
| DCON - Connection Diameter | 20mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 104mm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.423kg |
| OAL - Overall Length | 104mm |
| OHX - Maximum Overhang | 54mm |
| LSC - Clamping Length | 50mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 5deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| H - Shank Height | 18.2mm |
| LU - Usable Length | 38mm |
| MHD - Mounting Hole Distance | 25mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 38mm |
| DC - Cutting Diameter | 20mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 12mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 50deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 13.5deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 1.9 |
| ORDCODE | R216.24-20050IBC38P 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLW_G2000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-14 10:06:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | WE |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | VFD |
| BSG - Basic Standard Group | DIN 6527 L |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 4 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CCC - Center Cutting Capability | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review