Sandvik Coromant N331.32-103T32EMQ CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Next
Sandvik Coromant N331.32-102S32FMQ CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
Sandvik Coromant N331.32-102S32FMQ CoroMill™ 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Previous
R 22 139,80
inc. vat
In stock
SKU
5738027
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 331 adjustable full side and face disc milling cutter
| DCON - Connection Diameter | 32mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 17.25mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 140001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.526kg |
| OAL - Overall Length | 18.5mm |
| OHX - Maximum Overhang | 17.25mm |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| CW - Cutting Width | 16mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 26.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 16mm |
| DC - Cutting Diameter | 102mm |
| DCF - Cutting Diameter Face Contact | 86mm |
| DCX - Maximum Cutting Diameter | 102mm |
| DHUB - Hub Diameter | 47mm |
| THUB - Hub Thickness | 18.5mm |
| PSW - Premachined Slot Width | 0mm |
| ORDCODE | N331.32-102S32KMQ |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_FDA21_G3200_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:34:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_RC1606M_1 |
| Hand | N |
| MIID - Master Insert Identification | RCKT 16 06 M0 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CICT - Cutting Item Count | 6 |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 6 |
| DRVCT - Drive Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2500L25-05 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2500L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 8 300,70 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2500L25-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 7 884,40 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2550L25-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2500L25-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2600C4-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 976,75 inc. vat
Write Your Own Review