Sandvik Coromant R217.13-048100AC12P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Next
Sandvik Coromant R217.13-031070AC08P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
Sandvik Coromant R217.13-031070AC08P 1620 CoroMill™ Plura solid carbide end mill for thread milling
Previous
R 3 494,85
inc. vat
In stock
SKU
6416855
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide end mill for thread milling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| BD - Body Diameter | 2.9mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.029kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 30deg |
| LU - Usable Length | 11.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2mm |
| TP - Thread Pitch | 0.8mm |
| TG - Taper Gradient | 0 |
| DC - Cutting Diameter | 2.16mm |
| DN - Neck Diameter | 2.9mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 15deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 7.5deg |
| ORDCODE | R217.13-040080AC10P 1620 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 08:36:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1620 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | M60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 3 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CCMW060204FP CD10 CoroTurn™ 107 insert for turningR 2 285,05 inc. vat
Write Your Own Review