Sandvik Coromant SEKN 12 03 AZ 3040 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 4240 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 4240 Insert for milling
Previous
R 263,35
inc. vat
In stock
SKU
5749466
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11.5mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| ORDCODE | SCMT 12 04 12-MM 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SC1204_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review