Sandvik Coromant SCMT 12 04 12-MM 1125 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 4230 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEKN 12 04 AZ 4230 Insert for milling
Previous
R 385,25
inc. vat
In stock
SKU
5749461
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8g |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.2mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.7mm |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.4mm |
| ORDCODE | SEKN 12 04 AZ 4240 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 03:04:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SE1204AZ_1 |
| Grade | 4240 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
Write Your Own Review