Sandvik Coromant SNMG 09 03 04-QM 235 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SDMX 15 06 08 3040 Auto Cylinder insert for boring
Previous
Sandvik Coromant SDMX 15 06 08 3040 Auto Cylinder insert for boring
Previous
R 345,00
inc. vat
In stock
SKU
5749612
Insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 14.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 20deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 1.5mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 9.6mm |
| L - Cutting Edge Length | 12.7mm |
| KRINS - Major Cutting Edge Angle | 45deg |
| BS - Wiper Edge Length | 1.6mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 6.4mm |
| ORDCODE | SEER 12 03 AZ-WL 4030 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SE1203AZ_1 |
| Grade | 4030 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WL |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | True |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review