Sandvik Coromant SEER 12 03 AZ-WL 4030 Insert for milling
Next
Sandvik Coromant SDKX 15 06 08 H13A Auto Cylinder insert for boring
Previous
Sandvik Coromant SDKX 15 06 08 H13A Auto Cylinder insert for boring
Previous
R 583,05
inc. vat
In stock
SKU
5749603
Auto Cylinder insert for boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Auto Cylinder insert for boring
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 13.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| ORDCODE | SDMX 15 06 08 3040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SD1506ZN_1 |
| Grade | 3040 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3 |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SDPCN 16 3C CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SDACR 103C-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat
Write Your Own Review