Sandvik Coromant SDMX 15 06 08 3040 Auto Cylinder insert for boring
Next
Sandvik Coromant SEKN 12 03 AZ 2030 Insert for milling
Previous
Sandvik Coromant SEKN 12 03 AZ 2030 Insert for milling
Previous
R 440,45
inc. vat
In stock
SKU
5749594
Auto Cylinder insert for boring
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Auto Cylinder insert for boring
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 13.6g |
| AN - Clearance Angle Major | 15deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 0.8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.6mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 11mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| ORDCODE | SDKX 15 06 08 H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:05:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SD1506ZN_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review