Sandvik Coromant SI-CTLHOL-16164 Top Lok boring bar for grooving
Next
Sandvik Coromant SI-CTLHOL-10143 Top Lok boring bar for grooving
Previous
Sandvik Coromant SI-CTLHOL-10143 Top Lok boring bar for grooving
Previous
R 6 645,85
inc. vat
In stock
SKU
5749379
Top Lok boring bar for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Top Lok boring bar for grooving
| DCON - Connection Diameter | 38.1mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 355.0412mm |
| BD - Body Diameter | 38.1mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 2.88kg |
| OAL - Overall Length | 355.0412mm |
| OHX - Maximum Overhang | 95.25mm |
| LSC - Clamping Length | 260.35mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 50.8mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 59.75mm |
| WF - Functional Width | 25.4mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 8.7376mm |
| H - Shank Height | 37.084mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 4.8mm |
| W1 - Insert Width | 4.953mm |
| ORDCODE | SI-CTLHOL-12143 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_S1500_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:25:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CL3R_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | TLG-3189R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review