Sandvik Coromant SNGN150716T02520 6090 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNGN150716T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNGN150716T01020 670 T-Max™ insert for turning
Previous
R 193,20
inc. vat
In stock
SKU
5749660
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.7938mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.725mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | SNGN090308T01020 650 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN0903_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review