Sandvik Coromant SNGN090308T01020 650 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNGA120416T02520 6090 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNGA120416T02520 6090 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 836,05
inc. vat
In stock
SKU
5749659
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 8.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 15.875mm |
| RE - Corner Radius | 1.5875mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 14.275mm |
| L - Cutting Edge Length | 15.875mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | SNGN150716T01020 670 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 19:06:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1507_1 |
| Grade | 670 |
| SUBSTRATE | CR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A12S-SDUCL 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A12S-SDUCR 3-R CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A12S-SDUCR 3 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat -
Sandvik Coromant A20S-STFCR 11-B1 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 655,35 inc. vat
Write Your Own Review