Sandvik Coromant RCKT 10 T3 M0-PM S30T CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant SNGN120416S02520M 7925 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNGN120416S02520M 7925 T-Max™ insert for turning
Previous
R 2 554,15
inc. vat
In stock
SKU
5848143
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.001kg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 1.1906mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 8.325mm |
| L - Cutting Edge Length | 9.525mm |
| BN - Face Land Width | 0.25mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| ORDCODE | SNGN090312S02520M 7925 |
| CHANGEDATE | 2022-08-08 10:03:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 1 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN0903_1 |
| Grade | 7925 |
| SUBSTRATE | BH |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review