Sandvik Coromant TNMG 16 04 04-SF 1105 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-SMR S05F T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 19 06 16-SMR S05F T-Max™ P insert for turning
Previous
R 374,90
inc. vat
In stock
SKU
5909076
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 28.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 1.5875mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.925mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 12.7mm |
| L - Cutting Edge Length | 19.05mm |
| ORDCODE | SNMG 19 06 16-SMR H13A |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:32:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN1906_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SMR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-PDUNL-45065-15HP T-Max™ P cutting unit for turningR 7 584,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PDJNL-35060-11HP T-Max™ P cutting unit for turningR 6 606,75 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNR-27050-11HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C4-PDJNL-27050-11HP T-Max™ P cutting unit for turningR 5 938,60 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-PDJNR-35060-11HP T-Max™ P cutting unit for turningR 6 606,75 inc. vat
Write Your Own Review