Sandvik Coromant TNMG 27 06 08-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant SNMG 25 07 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant SNMG 25 07 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 1 202,90
inc. vat
In stock
SKU
7081116
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 76g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25.4mm |
| RE - Corner Radius | 2.38125mm |
| Insert Thickness | 9.525mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 9.119mm |
| LE - Cutting Edge Effective Length | 23mm |
| L - Cutting Edge Length | 25.4mm |
| ORDCODE | SNMG 25 09 24-PR 4335 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-23 20:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | S |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_SN2509_1 |
| Grade | 4335 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant STJCL 1212K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant STJCL 1616K 11-S CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 16 2D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCR 16 3C CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCL 3232P 20 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 638,10 inc. vat
Write Your Own Review